Rota • Aguigan • Tinian • Saipan • Farallon de Medinilla • Anatahan • Sarigan • Guguan • Alamagan • Pagan • Agrihan • Asuncion • Maug • Farallon de Pajaros

PJ Naraja

Presiding Judge Roberto C. Naraja


Presiding Judge Roberto C. Naraja was born on Saipan on July 17, 1955. He graduated from George Washington Senior High School on Guam in 1975. He received his Bachelor of Arts in Political Science from the California Lutheran College in Thousand Oaks, California in 1979, and he graduated with a Juris Doctor degree from Gonz
aga School of Law in Spokane, Washington in 1982. 

From September 1983 to March 1984, Presiding Judge Naraja served as Assistant Legal Counsel to the CNMI Resident Representative to Washington, D.C. before working as an Assistant Public Defender for the CNMI Office of the Public Defender from April 1984 to July 1986. In September 1986, he began working as an Assistant Attorney General for the CNMI Office of the Attorney General. In July 1989, Presiding Judge Naraja returned to the CNMI Office of the Public Defender, this time as Chief Public Defender; he remained in this role until February 1990. At this time, he returned to the Office of the Attorney as the Acting Attorney General until April 1990, at which point, he became the Attorney General for the CNMI, a position that he held until January 1994.


Following his career in the CNMI Government, Presiding Judge Naraja ventured into private practice by establishing the Law Office of Robert C. Naraja, which existed from January 1994 until November 2001.

In 2001, Presiding Judge Naraja ascended to the CNMI Superior Court bench and served as an Associate Judge from November 2001 to March 2003, at which point he became Presiding Judge for the CNMI Superior Court. He was sworn in as Presiding Judge on March 28, 2003, which is the position he currently holds. In January 2010, he began serving as a Designated Judge for the District Court for the Northern Mariana Islands. 

Since 2003, Presiding Judge Naraja has served as a member of the Pacific Judicial Council. From February 2002 until April 2003, he served as the Chairman of the Child Support Guidelines Committee. In May of 2002, he added the role of Chairman for the Juvenile Rules Committee, a position he held until April of 2003. He continued to work on juvenile issues by serving as the Chairman of the Juvenile Justice Task Force from July 2002 to April of 2003. In 2007, Presiding Judge Naraja became a member of the Judicial Council of the CNMI Judiciary. In 2014, after taking back the Juvenile docket, he began a re-organization of the Juvenile Justice Task Force.

He is married to Carmen Francesca V. Deleon Guerrero Naraja; they have five children (Nikita, Matilde, Robert Jr., Thomasa, and Leopoldo) and three grandchildren (Lorenzo, Jacob, and Noah).
Website Builder